Informacje prasowe

WZW C – Cichy zabójca. Narastający problem współczesnego świata.

Dodano: 2010-09-26
Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu C? Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus zapalenia wątroby typu C (Hepatitis C Virus- HCV). (Wirus HCV Pochodzi z rodziny flaviridae, jest wirusem jednoniciowym RNA dwukrotnie większym niż wirus HBV. Wykryty został w 1989 roku i nazwano go wówczas „non A non B”.)

WZW C zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne. Tylko u 20% chorych obserwuje się zażółcenie powłok skórnych, brak łaknienia lub bóle brzucha. Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu. W tym czasie skutecznie niszczy wątrobę chorej osoby. Wykrywa się ją często przypadkowo po wielu latach w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby. Zakażenia wirusem HCV w 80% przypadków przechodzą w postać przewlekłą.  W ciągu 20-30 lat trwania przewlekłego zakażenia HCV u co najmniej 20-30% chorych z przewlekłym zapaleniem wątroby dochodzi do rozwoju marskości wątroby, a wiadomo, że każda postać marskości, niezależnie od jej etiologii, grozi rozwojem raka wątrobowo-komórkowego, poprzedzonego poważnymi komplikacjami, uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie organizmu (wodobrzusze, żylaki i krwawienia przełyku, żółtaczka, problemy z krzepliwością krwi, zaburzenia psychiczne, do śpiączki wątrobowej włącznie). Dlatego też wirus zapalenia wątroby typu C został zaliczony do karcynogenów klasy I.

Zagrożenie ze strony HCV wynika z dużego rozprzestrzenienia się wirusa i braku czynnej profilaktyki – do tej pory nie została wynaleziona szczepionka przeciw wirusowi
(w przeciwieństwie do typów A i B) oraz z bardzo niskiego odsetka osób zdiagnozowanych.

Zakażenie HCV można skutecznie wyeliminować u 50-80% chorych (zależnie od genotypu). Efektywność leczenia maleje jednak wraz z upływem czasu od momentu zakażenia.

Etapy rozwoju choroby

Zachorowalność na wirusowe zapalenie wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to problem epidemiologiczny i społeczny dotyczący około 3% populacji świata. Na świecie zakażonych wirusem jest ok.
170 milionów osób. Każdego roku grupa zakażonych powiększa się o kolejne
3-4 miliony. Według szacunków WHO, przy braku wykrywalności wirusa HCV, a co za tym idzie właściwej terapii, liczba zgonów spowodowanych WZW C w najbliższych latach zwiększy się kilkukrotnie.

Zgodnie z szacunkami Polskiej Grupy Ekspertów HCV, popartymi przeprowadzonymi niedawno badaniami epidemiologicznymi, liczba zakażonych w Polsce może wynosić ok. 730 000 czyli 1,9 % populacji z czego jedynie ok. 2% zdiagnozowano.

Wynika z tego, że ponad 700 000 Polaków nie wie, że może być zakażonych i nieświadomie przekazuje wirusa kolejnym osobom.

button back
Zobacz najczęściej zadawane pytania dotyczące WZW typu C Zobacz najczęściej zadawane pytania dotyczące WZW typu C

Test Ryzyka Zakażeń HCV

Wypełnij test i sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka.

Zobacz więcej

Cichy Zabójca

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Polsce wirusem HCV jest zakażonych ponad 700 000 osób, przy czym dotychczas zdiagnozowanych zostało ok. 20 000. Oznacza to, że ok. 95 proc. nosicieli nie jest tego świadomych i może przekazywać wirusa innym. Wirus zapalenia...

Warunkiem rozpoczęcia korzystania z serwisu jest zapoznanie się i akceptacja przez użytkowników treści Regulaminu znajdującego się na http://www.wzwc.pl/regulamin. Uprzejmie informujemy, że strona internetowa www.wzwc.pl nie służy do zgłaszania zdarzeń niepożądanych ani innych informacji dotyczących bezpieczeństwa farmakoterapii. Więcej informacji, patrz Regulamin.


[ Zamknij ]